Haber Sitesi

UZMAN İSİM ZEHRA ŞENTÜRK YAVUZ'DAN ALMANYA İÇİN 'FIRSAT KART' DEĞERLENDİRMESİ

UZMAN İSİM ZEHRA ŞENTÜRK YAVUZDAN ALMANYA İÇİN FIRSAT KART DEĞERLENDİRMESİ

Lingozet kurucusu Zehra Şentürk Yavuz Almanya’da 1 Haziran tarihinde yürürlüğe giren fırsat kart ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 18 yaşını doldurmuş herkesin kendi başvurusundan sorumlu olduğunun altını çizen Şentürk Yavuz, başkasının yerine başvuru yapılamayacağını vurguladı. Şentürk Yavuz ayrıca en önemli başvuru şartının A1 seviyesinde Almanca bilgisi ya da B2 seviyesinde İngilizce bilgisi olduğunu söyledi.

Almanya'ya nitelikli iş gücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa çerçevesindeki Fırsat Kartı uygulaması 1 Haziran tarihinde yürürlüğe girdi. Bireyler konuyla ilgili olarak birçok arama gerçekleştirirken, Lingozet kurucusu Zehra Şentürk Yavuz konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“ADAYLARIMIZI GÜNCEL MEVZUATLARA UYGUN ŞEKİLDE HAZIRLIYORUZ”

Almanya’da çalışmak ve yaşamak isteyenler için mesleki denklik, diploma değerlendirme, yol haritası belirleme, vize danışmanlığı ve iş başvuruları gibi konularda danışmanlık verdiklerini vurgulayan Şentürk Yavuz, “Almanya’ya göç etmek isteyen meslek sahibi adaylarımızı güncel yasal mevzuatlarına uygun şekilde hazırlıyoruz.” dedi.

“A1 SEVİYESİNDE ALMANCA VEYA B2 SEVİYESİNDE İNGİLİZCE ŞART”

Puan sistemine dayalı Fırsat kart başvurusu için en önemli şartlardan birinin A1 seviyesinde Almanca veya B2 seviyesinde İngilizce yeterliliği olduğunu söyleyen Şentürk Yavuz, “Lisans mezunu veya mesleğinin tam denkliğini almış olanlar Fırsat Kart puan sistemine takılmadan bu uygulamadan faydalanabilirler. Diğerleri ise en az 6 puanı tamamlama şartıyla ilerleyebilirler (örn. Puan tablomuzu websitemizde bulabilirsiniz). Kişinin Almanya'da kalacağı süre boyunca masraflarını karşılamaya yetecek maddi kaynağa sahip olduğunu kanıtlaması da zorunludur. Bu tutar 2024 için aylık 1027 euro olarak belirlendi, bir yıllık vize için toplam 12 bin 324 euronun Almanya'da bir bloke hesaba yatırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“ŞEFAFFLIĞA VE DÜRÜSTLÜĞE ÖNEM VERİYORUZ”

Başvuru yapacak kişilerin her hususunu dikkatlice incelediklerini söyleyen Lingozet kurucusu Zehra Şentürk Yavuz, “Marka olarak şeffaflığa ve dürüstlüğe önem vermekteyiz. Başvuru yapacak adaylar yukarıda da belirtiğimiz uygunluk şartlarını karşılamadığı taktirde, o adayın başvurusunu yapmayız. Gerekli hususları tamamlamaları için yol haritasını çizer ve onları doğru şekilde bilgilendiririz. Kimseye gereksiz para ve zaman kaybı yaşatmak istemeyiz.” şeklinde konuştu.

“BAŞKASI İÇİN BAŞVURU YAPILAMAZ”

Fırsat kart başvuruları için dönemin başında olduklarını hatırlatan Şentürk Yavuz, “Her ne kadar yasalar kolaylık sağlamak amaçlı değişse de, yetkili kurumlarda bazen süreçler farklı ilerleyebiliyor. Örneğin Fırsat Kart 'Online Başvuru Sistemi' henüz başlamadı. Kimse tedirgin olmasın, yasanın son aşaması da yürürlüktedir artık. İlgili adaylar, websitemiz üzerinden mutlaka kayıt yapmalıdır. Ön görüşme talep edenler, bunu kayıt esnasında belirtmelidir. Tüm görüşmelerimiz randevulu yapılır. 18 yaş üstü herkes kendi başvurusundan sorumludur. O nedenle kimse başkası adına başvuruda bulunamaz.” dedi.

Şentürk Yavuz ayrıca Türkiye’de sadece tek yerde, tek adreste bulunduklarını ve işbirliği konusunda sadece Almanya bağlantılı faaliyet gösterdiklerini aktardı.

haber ile ilgili daha fazla detay okumak için, more news UZMAN İSİM ZEHRA ŞENTÜRK YAVUZ'DAN ALMANYA İÇİN 'FIRSAT KART' DEĞERLENDİRMESİ

turkiye Haberleri

3 Mart Perşembe hangi illerde okullar tatil olacak? Yarın okullar kar tatili olacak mı? Ankara, Konya, Çorum, Kırıkkale, Bolu...
3 Mart Perşembe hangi illerde okullar tatil olacak? Yarın oku...
Sonbahar ekinoksu nedir, özellikleri nelerdir? Gece gündüz eşitliği ne zaman olacak?
Sonbahar ekinoksu nedir, özellikleri nelerdir? Gece gündüz eş...
CHPli Bülent Oğuz tacize basit dedi!
CHP'li Bülent Oğuz tacize 'basit' dedi!...
Çağlayan Adliyesi önünde gözaltılar
Çağlayan Adliyesi önünde gözaltılar...