Haber Sitesi

RESSAM FADİME TÜRK’TEN YENİ KOLEKSİYON

RESSAM FADİME TÜRK’TEN YENİ KOLEKSİYON

Ressam ve performans sanatçısı Fadime Türk’ün 2020 yılında gravür kağıt üzerine ve karışık teknik ile hazırlamış olduğu eserlerden oluşan “Dünyanın Merkezine Seyahat" adlı yeni koleksiyonu, sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 

Türk, yeni koleksiyonunda kitle kültürünün kolektif bilinçaltını inceleme amacı taşırken, insanlığın ruh halinin geçirdiği evrimi anlamaya yönelik kasıntısız bir perspektif sunuyor. Koleksiyon, çağlar boyunca değişen ruh hallerini ve bu evrimin nasıl bir kasırga gibi içeriden dışa yayıldığını keşfetmeyi hedeflerken, çalışma, toplumsal bilinçaltının katmanlarını soyarak, insanlığın ortak anlayışını ve ruh halini tarihsel bir çerçeve içinde ele alıyor.  

“Toplumsal normları ve beklentileri sorgulamaya çağırıyor” 

Koleksiyonda, klişelerin ve önceden işlenmiş temaların yeni bir bakış açısıyla ele alınmasını savunurken, zamanın ruhunu daha etkili bir şekilde yansıtabilmek adına bu yaklaşımın ne kadar kritik olduğunu vurgularken, koleksiyonun odak noktalarından biri, kadın oluş sürecinin içerdiği çoklu haller üzerine odaklanarak, diyalog geliştirmek olduğu görülüyor. 

Türk’ün bu yeni koleksiyonu, kadın bedeni ve imajının deneyimini zenginleştiren bir perspektifle sunarak, toplumsal normları ve beklentileri sorgulamaya çağırırken, kadın figürünü yalnızca biyolojik bir varlık olarak değil, aynı zamanda duygusal, zihinsel ve ruhsal bir varlık olarak ele alarak, çok boyutlu bir bakış açısıyla sanatseverlere sunuyor. 

“Dünyanın Merkezine Seyahat" adlı koleksiyon, vulvanın ötesine geçmeyi amaçlayarak, eserlerinde evrensel bir insan deneyimi sunmayı ve izleyiciyi önyargılardan arındırılmış bir düşünce dünyasına davet ediyor. Koleksiyon, klasik sanat anlayışlarını sarsarken, insanlığın ortak hafızasına ve evrimine ışık tutmaya devam ederek alışılagelmiş kalıpların dışında izler taşıyor.

haber ile ilgili daha fazla detay okumak için, more news RESSAM FADİME TÜRK’TEN YENİ KOLEKSİYON

turkiye Haberleri

‘Avcıyım’ diyen CHPli Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras kaçakçı çıktı
‘Avcıyım’ diyen CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras kaç...
AK Parti raporunda çarpıcı Kılıçdaroğlu tespiti! Ulusal birlik duygusunu aşındırıyor
AK Parti raporunda çarpıcı Kılıçdaroğlu tespiti! Ulusal birli...
Türkiye genelinde müze sayısı yüzde 5,8 arttı
Türkiye genelinde müze sayısı yüzde 5,8 arttı...
CHPli Bilecik Belediyesinde yeni skandal! Akrabalara kıyak kamuya zarar
CHP'li Bilecik Belediyesi'nde yeni skandal! Akrabalara kıyak ...