Haber Sitesi

DOÇ. DR. SİNEM DERİNDERE KÖSEOĞLU: “YATIRIMCILARIN ORTA VE UZUN VADELİ VİZYONU OLMALI”

DOÇ. DR. SİNEM DERİNDERE KÖSEOĞLU: “YATIRIMCILARIN ORTA VE UZUN VADELİ VİZYONU OLMALI”

İstanbul, 21 Mayıs 2024 - Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL) ile Marmara Üniversitesi Finansal Bilimler Fakültesinin ev sahipliğinde düzenlenen “Halka Arz Süreçleri, Hukuki ve Finansal Sonuçları” konulu sempozyum, 21 Mayıs 2024 tarihinde Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirildi. Sempozyuma, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, SPL Genel Müdürü Serkan Karabacak ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt’un yanı sıra, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinem Derindere Köseoğlu da konuşmacı olarak katıldı.

2022’den İtibaren Halka Arzların Analizi

Doç. Dr. Sinem Derindere Köseoğlu, 2022 yılından itibaren gerçekleşen halka arzları detaylı bir şekilde değerlendirerek dikkat çeken başlıklar sundu.

Yatırımcıların Orta ve Uzun Vadeli Vizyonu Olmalı

Derindere Köseoğlu, yatırımcıların halka arz olan şirketlerin hisse senetlerini alırken dönemsel değerlendirmelerden ziyade orta ve uzun vadeli trendlere odaklanmaları gerektiğini belirtti. "BIST Halka Arz Endeksi’nin genel trendi yukarı yönlü seyrediyor. Kısa vadede kaç kez tavan yapıldığından ziyade, şirketlerin büyüme potansiyeline, gelecek vadeden bir sektörde olup olmadığına ve yatırım planlarına odaklanmak daha önemlidir," dedi.

Ortalama Tavan Tavan Gün Sayısındaki Artış ve Sürü Psikolojisi

Köseoğlu, yıllar itibariyle tavan tavan gün sayısındaki artışın, yatırımcıların sürü psikolojisi etkisi altında olduğunu gösterdiğini belirtti. "Temel analiz yapmadan, sadece tavan tavan mantığı ile alım yapan yatırımcı sayısının artması, sürü psikolojisinin etkili olduğunu göstermektedir," dedi. Ancak, bazı şirketlerin bu trendi izlememesi yatırımcıların tüm halka arzlardan uzak durmasına da yol açabileceğini vurguladı.

Risk-Getiri Performansı Açısından Öne Çıkan Sektörler

Köseoğlu’nun sektörel bazda gerçekleştirdiği analizlere göre, 2022 sonrası halka arzlar arasında bazı sektörler pozitif, bazıları ise negatif ayrışma göstermiştir. Holdingler, metal eşya ve bilişim sektörleri olumlu performans sergilerken, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, inşaat ve tekstil sektörleri negatif performans sergilemiştir.

Düzenleyici Kurumların Rolü

Son olarak, düzenleyici kurumların halka arz sonrası şirketlerin performanslarını dikkatle izlemeleri gerektiğini belirten Köseoğlu, halka arzdan elde edilen fonların şirketlerin finansal performansına olumlu yansımasının önemine değindi. "Düzenleyici kurumlar, bu süreçleri titizlikle izlemeli ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdır," dedi.

Öne Çıkan Halka Arzlar

Köseoğlu, ayrıca tavan tavan yapan hisselerin risk-getiri performansı açısından incelendiğinde, Forte Bilişim, Oncosem, SDT Savunma, Alfa Solar ve Tarkim Bitki hisselerinin oldukça iyi performans gösterdiğini belirtti. İyi performans gösteren diğer hisseler arasında Agrotech ve Katılımevim tasarruf hisseleri de yer aldı. 2022 yılından itibaren halka arz olan şirketlerin kapsamlı bir değerlendirmesinin yapıldığı sempozyum, yatırımcıların ve düzenleyici kurumların dikkate alması gereken önemli noktalar sunarak, sermaye piyasalarına ışık tuttu.

haber ile ilgili daha fazla detay okumak için, more news DOÇ. DR. SİNEM DERİNDERE KÖSEOĞLU: “YATIRIMCILARIN ORTA VE UZUN VADELİ VİZYONU OLMALI”

turkiye Haberleri

Prof. Dr. Özener:  6 üzerinde artçı depremleri yaşayabiliriz
Prof. Dr. Özener: 6 üzerinde artçı depremleri yaşayabiliriz...
Son dakika... Bakan Koca, illere göre haftalık vaka sayılarını açıkladı
Son dakika... Bakan Koca, illere göre haftalık vaka sayıların...
Hastanede "aşı olun" çağrısı yapan koronavirüs hastası, bir gün sonra hayatını kaybetti
Hastanede "aşı olun" çağrısı yapan koronavirüs hast...
SON DAKİKA: Gara'da 9 PKK/KCK'lı terörist etkisiz hale getirildi
SON DAKİKA: Gara'da 9 PKK/KCK'lı terörist etkisiz hal...